Artykuły i poradniki

Z nadpotliwością można wygrać!

Mokra koszula, dłonie, wreszcie związane z tym kompleksy i niepewność dotycząca własnej atrakcyjności… Nadpotliwość dotyka wielu z nas. To problem, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i to zarówno na poziomie prywatnym, jak i zawodowym. Nie sposób w końcu przewidzieć, w jakich sytuacjach nas spotka i jakie skutki – choćby socjalizacyjne – przyniesie.

Bez względu na ilość stresu, prowadzony tryb życia i naturę wykonywanej pracy, to również ten rodzaj przypadłości, który ma charakter powszechny. Irytuje i wprawia w zakłopotanie młodych i starszych, kobiety i mężczyzn.

Powód do wstydu?

Co więc zrobić, by temu problemowi przeciwdziałać?

Zanim odpowiemy na postawione wyżej pytanie – ciekawostka! Otóż, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ciągu roku wraz z potem z naszego organizmu „ucieka” nawet 146 litrów wody. To liczba, która z pewnością robi wrażenie i skłania do refleksji.

Walka z nadmierną potliwością nie jest na szczęście trudna. Istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych metod, z pomocą których można ją wygrać.

Wybierając jedną z nich, warto pamiętać, że pot odgrywa w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Nie tylko usuwa z niego toksyny, ale też reguluje temperaturę ciała. Funkcje te – będące właściwością gruczołów ekrynowych – postrzegać należy w kategoriach czegoś korzystnego i z punktu widzenia zachowania dobrego stanu zdrowia, niezbędnego1.

Przeciwdziałać trzeba na pewno potowi, którego źródłem są gruczoły apokrynowe. Wydzielany przez nie pot zawiera m.in. tłuszcze i charakteryzuje się lepką, mętną konsystencją oraz nieprzyjemnym i uciążliwym zapachem. Walka z nim jest konieczna, gdy do czynienia mamy z jego nadprodukcją.

 

Nadmierna ilość potu powiązana jest z kolei z niektórymi chorobami, np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy czy gruźlicą, niezdrowym stylem życia, nadwagą oraz przyjmowanymi lekami. Nadpotliwość może mieć także podłoże genetyczne, przy czym bez względu na to, czy ma ona charakter pierwotny czy wtórny, wyróżniamy nadpotliwość miejscową i uogólnioną1.

Recepta na pot

By sobie z nią poradzić, warto unikać tego, co jej sprzyja. Ważna jest więc nie tylko odpowiednia i zdrowa dieta oraz wystrzeganie się stresogennych sytuacji i nagłych skoków temperatury, ale też właściwy dobór garderoby. Rezygnacja ze sztucznych materiałów na rzecz tych bardziej naturalnych gwarantuje bowiem lepsze oddychanie skóry i odparowywanie potu.

Przydatne są także dostępne powszechnie dezodoranty i antyperspiranty. Pierwsze hamują rozwój bakterii na skórze, a drugie redukują wydzielanie potu. Oba rodzaje preparatów mają walory zapachowe, przy czym pamiętać zawsze warto o rzeczy najbardziej podstawowej, czyli regularnej i dokładnej higienie ciała.

Metodami alternatywnymi i znacznie bardziej zaawansowanymi niż wyżej wymienione są z kolei jonoforeza, czyli zabieg elektroleczniczy, ukierunkowany na zatrzymanie nadmiernej potliwości i śródskórna iniekcja toksyny botulinowej, skutkująca czasowym zablokowaniem impulsów nerwowych, stymulujących gruczoły do produkcji potu. Kolejną możliwością do wykorzystania jest też m.in. zastosowanie mikrofal, które trwale uszkadzają gruczoły, uniemożliwiając im wydzielanie potu1.

Rozwiązaniem problemu nadpotliwości są również dedykowane mu leki. Przykładem jednego z nich jest Antidral Teva, który hamuje wydzielanie potu i ogranicza możliwość zakażenia naskórka.

Podsumowując, należy stwierdzić, że bez względu na wybrany sposób przeciwdziałania, nie wpłynie on negatywnie na proces termoregulacji ciała czy inne pozytywne, a właściwe naszemu potowi funkcje.

 

Źródło:

  1. Styczeń P. Wstydliwy problem. Uroda Medycyna 2016; 1 (10): 42‑50.
Spis treści
Polecane

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.