Artykuły i poradniki

Suchy czy mokry? Pomagamy rozróżniać rodzaje kaszlu.

Często się zdarza, że kiedy mamy kaszel, trudno nam rozpoznać, jaki jest jego rodzaj. Wiedza o tym jest o tyle istotna, że pozwala nam podjąć działania przyśpieszające powrót do zdrowia. Nie mając bowiem pojęcia o tym, czym różni się kaszel mokry od suchego, trudno nam wybrać odpowiedni i skuteczny sposób leczenia.

Różnice dotyczące rodzaju kaszlu

Zanim przejdziemy do przedstawienia możliwej „recepty”, omówmy najpierw, na czym owa różnica polega.

Kaszel mokry, w przeciwieństwie do kaszlu suchego, który jest symptomem początkowej fazy infekcji, pojawia się w trakcie jej trwania. Jest też inny, biorąc pod uwagę towarzyszące mu odkrztuszanie wydzieliny, czyli tak zwanej plwociny. W porównaniu z kaszlem suchym, nie jest również tak gwałtowny, a jego częstotliwość stanowi mniejsze obciążenie i utrudnienie dla naszego oddychania.

Charakterystyczny w przypadku kaszlu mokrego jest też moment jego „aktywacji”. Otóż kaszlemy niemal na żądanie, kiedy odczuwamy potrzebę odkrztuszenia wydzieliny.

Ważniejsza od różnicy na poziomie percepcji zmysłowej jest jednak różnica wynikająca ze źródła samego kaszlu. Ten mokry spowodowany jest najczęściej infekcją wirusową lub bakteryjną. Z kolei suchy oznaczać może nie tylko przeziębienie, ale też alergię czy poważne problemy zdrowotne, takie jak: gruźlica, choroby serca, a nawet – co może niektórych zaskakiwać – nowotwór.

 

Istotna w wypadku kaszlu mokrego jest przy tym jego rola. To w rzeczywistości reakcja obronna naszego organizmu na nazbyt dużą ilość śluzu w drogach oddechowych. Kaszel ma zadanie oczyszczać drogi oddechowe i wydalać na zewnątrz, zalegającą w oskrzelach, lepką wydzielinę.

Niestety w wyniku kaszlu dochodzi do podrażnienia i niszczenia nabłonka dróg oddechowych, co prowadzi do odsłonięcia zakończeń nerwowych i zwiększenia wrażliwości receptorów kaszlowych. W wyniku tego procesu dochodzi do nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w trakcie kaszlu.

Różnice dotyczące sposobu leczenia

Rozróżnienie kaszlu mokrego od suchego warunkuje inne podejście do leczenia. Zastosowanie odpowiednich leków jest bowiem warunkiem szybkiego powrotu do zdrowia i gwarantuje skuteczną walkę z problemem, który pozostawiony bez naszej odpowiedzi, rodzić może poważne następstwa.

Ale do rzeczy! Kaszel mokry zwalczać powinniśmy za pomocą leków wykrztuśnych, przyspieszających usuwanie zalegającej wydzieliny.

Przykładem niech będzie Ambrosol Teva. Poza działaniem upłynniającym plwocinę i przyśpieszającym jej usuwanie z drzewa oskrzelowego, substancja czynna (ambroksol) charakteryzuje się dodatkowo właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi.

Kaszlowi suchemu przeciwdziałamy natomiast, sięgając po leki przeciwkaszlowe, hamujące odruch kaszlu i zmniejszające jego częstotliwość. Wsparciem w procesie leczenia kaszlu suchego okazuje się też zwiększanie wilgotności powietrza i wietrzenie pomieszczeń.

 

Z kolei w przypadku kaszlu mokrego, czyli produktywnego, warto zintensyfikować ilość spożywanych płynów i pomóc sobie oklepywaniem.    

 

Źródło:

  1. Car H. Śluz, rzęski, surfaktant – rola i regulacja w infekcjach dróg oddechowych w praktyce pediatrycznej. Klinika Pediatryczna 2015; 23 (2): 3-7.

  2. Grabowski M. Leczenie kaszlu przewlekłego. Medycyna po Dyplomie 2011 (20); 5 (182): 104-110.

Spis treści
Polecane

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.