Artykuły i poradniki

Nos na straży naszego zdrowia

Nos – rzadko kto zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa. Zbudowany między innymi z jamy nosowej i znajdującej się w niej błony śluzowej1, jest elementem systemu obronnego, który pozwala naszemu organizmowi skutecznie chronić się przed szkodliwym wpływem „zewnętrza”.

O jamie nosowej w kontekście błony śluzowej

Błona śluzowa, na którą składają się nabłonek wraz z rzęskami i wytwarzaną wciąż na nowo warstwą śluzu, odpowiada za obronę i oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Jak to się dokładnie dzieje? Otóż, śluz znajdujący się na rzęskach ma strukturę włókienkową. Jego lepkość i elastyczność sprawia, że skutecznie zatrzymuje na swojej powierzchni drobnoustroje, wirusy i wszelkiego typu zanieczyszczenia. Dzięki temu, że pozostaje w ruchu, wyłapane w jamie nosowej cząstki obce trafiają do gardła, skąd są usuwane na drodze odruchu wykrztuśnego lub połykane i trawione w żołądku.   

Efekt odpornościowy wzmacnia dodatkowo znajdująca się w błonie śluzowej wydzielina surowicza. Ta swoista mieszanina różnych białek pokrywa drogi oddechowe i stanowi kluczowy element profilaktyki naszego organizmu.

Mając świadomość powyższego, poznać warto funkcje jamy nosowej. Przede wszystkim to początek dróg oddechowych. Przez nos powinniśmy więc oddychać. To również powonienie, czyli czynność wzbogacająca zmysłową percepcję otaczającego nas świata. Wreszcie, nos bardzo efektywnie uzdatnia czerpane przez nas powietrze – nie tylko je oczyszcza, o czym była mowa już wcześniej, ale też je ogrzewa i nawilża2.

Ostry nieżyt nosa

Jeśli więc mamy problemy z nosem, powinniśmy działać! Taki chociażby ostry nieżyt nosa, objawiający się przede wszystkim jego niedrożnością, to sytuacja, której nie powinniśmy bagatelizować. Obrzęknięta błona śluzowa powoduje bowiem, że funkcje nosa są zaburzone. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków – działających albo poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych w nosie, albo poprzez stymulację receptorów w błonie śluzowej nosa, czyli tzw. opary aromatyczne.

Możliwe sposoby leczenia

Jeśli jest problem, jest i jego rozwiązanie. W tym wypadku są to leki ogólnoustrojowe, takie jak fenylefryna i pseudoefedryna oraz leki miejscowe, na przykład oksymetazolina i ksylometazolina. Reprezentantem pierwszej grupy jest Infex Zatoki, który łagodzi objawy niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym im bólem głowy. Wartością dodaną leku jest też jego działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe w przebiegu przeziębienia oraz grypy. Z kolei lekiem miejscowym jest Xylometazolin Teva, który wskazany jest do krótkotrwałego, objawowego leczenia niedrożności nosa, spowodowanego zapaleniem błony śluzowej lub zapaleniem zatok przynosowych.

Podsumowanie

Podsumowując, warto docenić defensywną rolę naszego nosa i wagę związanych z nim potencjalnych problemów. Ich mniej lub bardziej intencjonalne pomijanie skutkować może nie tylko infekcjami  górnych dróg oddechowych, ale też chorobami, których ciężar wymagać będzie leczenia bardziej całościowego i inwazyjnego.

 

Przypisy:

  1. Durko T. et al. Otolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii. Wyd. 3. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2004; 47-48.
  2. Durko T. et al. Otolaryngologia dla studentów medycyny i stomatologii. Wyd. 3. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2004; 51-52.
Spis treści
Polecane

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.