Artykuły i poradniki

Czy choroby zatok można wiązać z rozwojem cywilizacyjnym?

O zatokach wiemy coraz więcej i słyszymy o nich coraz częściej. Zainteresowanie nimi sukcesywnie rośnie, a spowodowane jest to ich znaczeniem dla naszego zdrowia i skalą związanych z nimi problemów.

Zapalenie błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych to schorzenie dotykające znaczną część populacji. Walka z nim skutkuje debatą, która uwzględnia nie tylko perspektywy zdrowotne, ale też ekologiczne. Dziś bowiem wiemy, że stale rosnąca liczba zachorowań jest konsekwencją zanieczyszczeń środowiska i coraz bardziej „globalnej” alergizacji.

Nie sposób obu tych przyczyn lekceważyć, co więcej, chorobę zatok przynosowych powinniśmy postrzegać już w kategoriach choroby cywilizacyjnej.

Istota problemu

Schorzeniem niemalże powszechnym staje się powoli zapalenie zatok przynosowych1. Niedrożność lub też blokada nosa to w końcu objawy, z którymi większość z nas miała kiedyś do czynienia. To jednak niejedyne symptomy problemu, który skutecznie uprzykrza nam życie i zmniejsza komfort naszego funkcjonowania. Innymi są na przykład: bóle głowy, patologiczna wydzielina czy też osłabienie lub czasowa utrata węchu2.

 

Jednocześnie pamiętać należy, że wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie zatok. To pierwsze trwa do 12 tygodni i ,kiedy jest leczone, kończy się całkowitym ustąpieniem towarzyszących mu dolegliwości. Drugie trwa powyżej 12 tygodni i skutkować może zaostrzeniem niektórych objawów, przy czym najczęściej ustąpienie ich wszystkich jest niemożliwe.

Geneza problemu

Co zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia zatok? Ryzyko wiąże się między innymi ze skrzywieniem przegrody nosa, guzami oraz polipami jamy nosa, refluksem żołądkowo-przełykowym czy wreszcie alergiami na naturalne i chemiczne czynniki środowiskowe. Te ostatnie odgrywają coraz większą rolę w genezie zachorowań. Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że jakość wdychanego przez nas powietrza wpływa na skalę opisywanego tu problemu3.

Nie bez znaczenia jest jednak nie tylko kwestia zanieczyszczeń i dymu tytoniowego, ale też strefa klimatyczna, w której żyjemy. Na przykład w Polsce ze wzrostem zachorowań mamy do czynienia szczególnie w okresie wiosny i jesieni.

Recepta

Rozwiązaniem problemu, o którym mowa powyżej, powinno być w pierwszej kolejności działanie ukierunkowane na leczenie objawowe.

Zaleca się w tym wymiarze m.in. ziołolecznictwo, aplikowanie leków przeciwobrzękowych, płukanie jamy nosa roztworem soli fizjologicznej czy wreszcie stosowanie analgetyków, czyli leków przeciwbólowych, na przykład leku Infex Zatoki.

W przypadku nieustąpienia objawów sięgnąć należy po glikokortykosteroidy donosowe, a finalnie również antybiotyki, przy czym konieczne jest wówczas udanie się do specjalisty.

 

Źródło:

  1. Fokkens. W. J. et al. Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2012 (wybór). Magazyn Otorynolaryngologiczny 2013; 13 (46): 45‑66.
  2. Tryka E. Zapalenie zatok przynosowych. Borgis – Nowa Medycyna 2009; 2: 117‑123.
  3. Samoliński B. et al. Postępowanie w ostrym zapaleniu zatok przynosowych w praktyce lekarza rodzinnego. Family Medicine & Primary Care Review 2014; 16 (4): 393‑398.
Spis treści
Polecane

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.